App Store’daki Adware Doctor Uygulaması Mac Kullanıcılarının Bilgilerini Çaldı!

Adware Doctor adlı Apple’ın Mac App Store’unda bulunan Mac uygulaması, Mac uygulama mağazasında, ücretli uygulamalar arasında en iyi beşinci uygulama olarak bulunmaktaydı, haberin yayılmasının ardından hızlıca App Store’dan kaldırıldı.Fiyatı 4.99 Amerikan Doları olan uygulama kendisini “zararlı yazılımların ve kötü niyetli dosyaların Mac’inize bulaşmasını önleyen en iyi uygulama” olarak pazarlıyor.

İronik olan ise uygulamanın görevi cihazınızı zararlı yazılımlarda korumak.Fakat  kullanıcılarının tarayıcı geçmişlerini ve bilgilerini çaldığı ve Çin’deki bir sunucuya gönderdiği ortaya çıktı.

Twitter kullanıcı adı @privacyis1st olan bir güvenlik araştırmacısı Adware Doctor’un şüpheli casusluk hareketleri yaptığını neredeyse bir ay öncesinde fark etti ve bulgularını uygulamanın nasıl tarayıcı geçmişini sızdırdığını gösteren bir kanıt videosu ile birlikte internete yükledi.

Araştırmacı, Apple’ı Adware Doctor’un şüpheli hareketleri hakkında bilgilendirdi ancak buna rağmen, “Yongming Zhang” adlı geliştiricinin yüklediği uygulama Mac App Store’da erişilebilir olarak kaldı.

Araştırmacı daha sonra eski NSA çalışanı olan Patrick Wardle ile iletişime geçti. Wardle uygulamayı derinlemesine inceleyip olanlarla ilgili bir blog yazısı yayınladı. Wardle’ın yazısına göre uygulama, kullanıcının en sık ziyaret ettiği veya tarayıcılarda aradığı siteleri http://yelabapp.com/ adresinde bulunan ve uygulamanın geliştiricileri tarafından yönetilen bir sunucuya gönderiyor.

Wardle’ın blog yazısı birden fazla medya kuruşlarınca dikkate alınınca, Apple “Adware Doctor” uygulamasını ve geliştiricinin diğer bir uygulaması olan “AdBlock Master” uygulamasını Mac App Store’dan kaldırdı. Programı zaten indirmiş olan kullanıcılara ise uygulamayı en yakın zamanda kaldırmalarını şiddetle tavsiye ediliyor.

Bir anti-malware yazılımı olan Adware Doctor, aynı zamanda malware olma ünvanına da böylece erişmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + thirteen =