DHCP Yapısı ve Konfigürasyonu

DHCP Nedir ve Nasıl Çalışır?

Dinamik İstemci Konfigürasyon Protokolüdür (Dynamic Host Configuration Protocol) . İstemci – Sunucu modeline dayanan bir protokoldür. Ağa bağlanmaya çalışan cihazlara IP Adresi (dinamik ip adresi) , Alt Ağ Maskesi , Varsayılan Ağ Geçidi ve DNS Sunucusu bilgilerini otomatik olarak atar. Bu sayede cihaza bizim IP adresi ve diğer bilgileri girmemize gerek kalmaz. DHCP sistem yönetimi açısından büyük kolaylık sağlar.

1- İstemci (cihaz) ağa bağlanmak istediğinde sunucuya DHCPDISCOVER mesajı gönderilir. İstemci üzerinde ağ konfigürasyonu olmadığından dolayı mesaj kaynak adres 0.0.0.0 , hedef adres 255.255.255.255 olarak gönderilir. DHCP sunucusu yerel alt ağdaysa mesajı direk alır ya da farklı bir alt ağdaysa istemcinin alt ağına bağlı bir aktarma aracı isteği DHCP sunucusuna iletmek için kullanılır.

2- DHCP sunucusu , istemcinin ağını belirledikten sonra kullanımda olmayan bir ip adresi seçer daha sonra DHCPDISCOVER’a yanıt olarak DHCPOFFER mesajını göndererek yanıt verir. DHCPOFFER mesajı ip adresi kiralama için DHCP sunucusu teklifi ve diğer bilgileri içerir.

3- İstemcinin DHCPOFFER mesajında gönderilen ağ yapılandırmasını kabul ettiğini belirten DHCPREQUEST yanıtı gönderilir.

4-Sunucu istemciden DHCPREQUEST yanıtı aldığında , istemcinin artık ona atanmış olduğu ip adresini kullanmasına izin verildiğini belirten DHCPACK yanıtını gönderir.

DHCPNAK: İstemciden DHCPREQUEST mesajı geldiğinde DHCP havuzunda verilecek ip kalmamışsa veya istemci belirlenen sürede yanıt vermezse sunucu isteği onaylamadığını söylemek için bu yanıtı gönderebilir. Daha sonra istemci DHCP sunucusu tarafından atanan ip adresini kiralama işlemine yeniden başlamalıdır.

DHCPDECLINE: DHCP sunucusunun atadığı ip adresinin kullanımda olduğunu tespit etmesi durumunda zaten o ip adresi ağda kullanıldığı için bu yanıtı gönderebilir. Daha sonra istemci DHCP sunucusu tarafından atanan ip adresini kiralama işlemine yeniden başlamalıdır.

DHCPRELEASE: DHCP sunucusunun atadığı ip adresinin kirasını sona erdirmek istemesi durumunda istemci tarafından gönderilir.

DHCPINFORM: Ağdaki cihazlar tarafından yapılandırmalarda kullanılmak için DHCP sunucusundan bilgi istemek ve almak üzere kullanılan bir mesaj türüdür.

Cisco Packet Tracer Üzerinde DHCP Konfigürasyonu

Şekildekine benzer bir topoloji oluşturduktan sonra Server’ın üzerine tıkladığınızda Services kısmından DHCP’ye gelerek on butonuna tıklayın ve DHCP’yi etkin hale getirin. Ip adresi aralıklarınızı belireyin.

Daha sonra Ip Configuration kısmından ip atayın. Bu ip cihazlar için varsayılan ağ geçidi olarak kullanılıcaktır.

Cihazlardanda aynı şekilde Ip Configuration kısmından DHCP’ye tıklayarak etkinleştiriniz. Bu şekilde cihazlar otomatik bir ip alacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =