Docker Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Docker Nedir ?

Docker,”container” teknolojisi kullanarak uygulama oluşturmayı , dağıtmayı ve çalıştırmayı kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır.Container , geliştiricinin, kütüphaneler ve diğer bağımlılıklar gibi ihtiyaç duyduğu tüm parçaları içeren bir uygulamayı paketlemesini ve hepsini bir paket olarak göndermesini sağlar.
Bunu yaparak, container sayesinde, geliştirici, kodun yazılması ve test edilmesi için kullanılan makineden farklı olabilecek makinenin özel ayarlarından bağımsız olarak uygulamanın diğer Linux makinelerinde çalışacağından emin olabilir.

Aslında bir bakıma docker sanal makineye benziyor diyebiliriz.Ancak, sanal makineden farklı olarak, tamamen sanal bir işletim sistemi oluşturmak yerine, uygulamaların üzerinde çalıştıkları sistemle aynı Linux çekirdeğini kullanmalarına izin verir.
Bu da önemli bir performans artışı sağlar ve uygulamanın boyutunu azaltır.

Örneğin, X projesini Apache/Tomcat e deploy etmeniz gerekiyor.Yapmanız gereken şey Apache/Tomcat i kurmak ve bu kurulumu kullanmak.Peki başka bir geliştirici aynı geliştirme ortamını(veritabanı,uygulama sunucusu vs.) sağlayamazsa ne olur ?

Peki bu tür ortamları bilgisayarımıza kurmak zorunda olmasak, bizim için kurulu hazır bir image olsa ve tüm geliştiriciler için bu image i kullanıp eşit ortamlar sağlanabilseydi ne olurdu ? İşte docker tam olarak bunu yapıyor.

Ve en önemlilerinden bir tanesi ise Docker açık kaynak(open source) kodludur.Yani Docker’a herkes katkıda bulunabilir , gelişmesine yardımcı olabilir.Kısaca Docker’ın tanımını yaptık.Şimdi beraber nasıl kullanılır bir göz atalım.

Nasıl Kullanılır ?

Arkadaşlar öncelikle aşağıdaki komut ile docker ‘ı kuruyoruz.

sudo apt-get install docker.io 

Docker ı kurduktan sonra ihtiyacımız olan image i pull komutu ile çekiyoruz.Örneğin şuanda benim bilgisayarımda httpd kurulu değil.Şimdi docker yardımı ile kurulu olmasa bile nasıl çalıştırabileceğimize bir göz atalım.

docker pull httpd

Yukarıdaki komut ile httpd image ini çekiyoruz.

docker run httpd

Yukarıdaki komut ile httpd mizi başlatalım.

“docker ps ” yazarak çalışan dockerların listlesine bakalım.

Şuanda 80. portta çalıştığını gösteriyor.http://localhost a baktığımızda ise karşımıza hiçbir şey çıkmıyor.

Bunun sebebi , şuanda httpd servisinin dockerın 80 inci portunda çalışmasıdır.Bu yüzden httpd servisini kendi localhostumuzun herhangi bir portuna maplememiz gerekiyor.

docker run -p 8081:80 httpd

Yukarıdaki komutu çalıştırıp http://localhost:8081 e girdiğimizde karşımıza şöyle bir şey çıkıyor.

Gördüğünüz gibi arkadaşlar docker sayesinde httpd çaşılıştırabildik.Elimden geldiğince docker ın ne olduğunu ve neler yapılabileceğini kısaca anlatmaya çalıştım.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Soru ve önerilerinizi yorum kısmında belirtirseniz çok memnun kalırım.Herkese başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =