FTP Protokolü ve Sunucu Konfigürasyonu

FTP (File Transfer Protocol) dosya aktarımı yapmak üzere geliştirilen bir internet protokolüdür. İlk geliştirilen protokollerden biridir. Bir bilgisayardan diğerine eş zamanlı olarak dosya almak veya göndermek için kullanılır. FTP , OSI modelinin uygulama katmanında bulunur.

İstemci ve sunucu arasında FTP oturumu başladığında , istemci bir TCP kontrolü başlatır ve daha sonra kontrol bilgisini gönderir. Sunucu bunu aldığında istemci ile bir veri bağlantısı başlatır. FTP Sunucusuna bağlantı , istemciden , sunucudaki 21 numaralı porta kurulan komut ve kontrol kanalı üzerinden başlatılır. Ardından veri kanalı bağlantısı oluşturulur. Bunun için varsayılan port 20 ‘dir.

Aktif FTP

Aktif FTP ‘de , istemci , rastgele bir bağlantı noktasından (N> 1023), FTP sunucusunun komut portu olan 21 numaralı portuna bağlanır. Ardından , istemci, N+1 portunu dinlemeye başlar ve N+1 komut portunu FTP Sunucusuna gönderir. Sunucu daha sonra istemcinin belirlediği veri portuna, port 20 olan varsayılan veri portundan geri bağlanacaktır.

1- İstemcinin komut portu sunucunun komut portuyla bağlantı kurar ve PORT 1027 komutunu gönderir.

2- Sunucu daha sonra istemcinin komut portuna bir ACK gönderir.

3- Sunucu daha önce belirtilen veri portuna yerel veri portunda bir bağlantı başlatır.

4- Son olarak , istemci ACK’yi geri gönderir.

Aktif FTP ‘de asıl sorun istemci tarafındadır. İstemci , sunucunun veri bağlantı noktasıyla gerçek bağlantı kurmaz. Sadece sunucuya hangi bağlantı noktasını dinlediğini ve sunucunun istemcide belirtilen bağlantı noktasına geri bağladığını söyler.

Pasif FTP

Pasif FTP ‘de , istemci sunucuya her iki bağlantıyıda başlatır, sunucudan istemciye gelen veri portu bağlantısını filtreleyen güvenlik duvarının sorununu çözer. Bir FTP bağlantısı açıldığında, istemci yerel olarak rastgele iki ayrıcalıklı bağlantı noktası açar (N> 1023 ve N + 1). İlk bağlantı noktası olarak sunucuya 21 numaralı port ile bağlantı kurar, ancak daha sonra bir port komutu vermek yerine ve sunucunun veri bağlantı noktasına geri bağlanmasına izin vermek yerine, istemci PASV komutunu verir. Bunun sonucu, sunucunun rasgele bir bağlantı noktası (P> 1023) PASV ve bu komutuna cevaben P istemciye geri göndermesidir. İstemci daha sonra , veri aktarmak için N + 1 portundan sunucudaki P bağlantı noktasına bağlantıyı başlatır.

1- İstemci komut portundaki sunucuyla bağlantı kurar ve PASV komutunu verir.

2- Sunucu daha sonra PORT 2024 ile cevap verir ve istemciye veri bağlantısı için hangi bağlantı noktasını dinlediğini söyler.

3- Sonra istemci veri portundan belirtilen sunucu veri portuna veri bağlantısını başlatır.

4- Son olarak , sunucu ACK’yi istemcinin veri portuna geri gönderir.

Cisco Packet Tracer Üzerinde FTP Sunucu Konfigürasyonu

Şekildekine benzer bir topoloji oluşturduktan sonra FTP Sunucusunun üzerine tıklayın. İlk önce Desktop kısmından IP Configuration ‘a tıklayın. Ip adresini ve Subnet Mask ‘i girin.

Services kısmından FTP ‘ye gelerek ve on butonuna tıklayarak aktif hale getirin. Daha sonra kullanıcıları ekleyin.

Bilgisayardan FTP Sunucusuna bağlanmaya çalıştığımızda işlemin başarılı olduğunu görmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 + 1 =