SMTP Nedir? Nasıl Çalışır ?

SMTP(Simple Mail Transfer Protocol) e-posta göndermek için sunucu ile istemci arasındaki iletişimi belirleyen protokoldür.Varsayılan olarak 25/TCP portunu kullanır.

Bir E-mail Nasıl Hedefe Ulaşır ?

x@example.com kullanıcısının y@ornek.com kullanıcısına mail atmak istediğini düşünelim.

Bu durumda client tarafından mail yollandığında, mail ilk olarak example.com ‘un mail server’ına gidecektir. Bu server bilgisi DNS sorgusunda bulunan MX kaydı ile tespit edilir. Yani mail yollanacağında MX kaydı sorgusu yapılır ve mail ona göre ilgili server’a yollanır.

Mail’in server’a yollanma işlemi SMTP protokolü ile gerçekleşir. Bu aşamada eğer server’da gerekli konfigürasyon yapıldıysa; mail’i yollayan kişi gerçekten example.com kullanıcısı mı, gönderilen mail’de istenmeyen veri ya da text var mı gibi bazı kontroller yapılabilir, ama bunların hiçbiri aslında bir zorunluluk değildir.

From ve To kısımlarının dolu olması yeterlidir, bunların herhangi bir şekilde doğrulunun yapılması zorunluluk değildir. Ama tabiki günümüz mail servisleri tarafından bu kontroller yapılacaktır. Fakat söylediğim gibi, bu kontrollerin yapılması bir zorunluluk değildir SMTP protokolü için.

Mail, server tarafından alındıktan sonra bir envelope‘a (zarf) konur. Mail, server’lar arasında bu envelope içersinde iletilir.

example.com mail server’ı tarafından mail, ornek.com mail server’ına SMTP protokolü kullanılarak yollanır. Bu aşamada mail direkt olarak hedef server’a ulaşacak diye bir şey yoktur. Mail yollanırken araya başka server’lar girebilir ve mail bu şekilde iletilir. Ya da iletilemeyebilir. Yani yolda mail kaybolabilir. Bu yüzden gerekli testlerin yapılması önemli bir husustur.

SMTP mail’in hedefe kesinlikle varacağını tahattüt etmez.

Mail ornek.com‘a ulaştığında hedef sistem tarafından bazı kontroller yapılabilir. Fakat bunların hiç biri zorunlu değildir. Hatta kontrol yapılmasını geçelim, server’lar tarafından direkt olarak header ve body kısımları değiştirilebilir. Bunun engellenmesi amacıyla SSL şifreleme yapılması önemlidir.

Bir kullanıcı e-mail server’ından mail’lerini almak istediğinde bunu iki yol ile yapabilir:POP ve IMAP

POP Nedir?

POP(Post Office Protocol) e-posta hizmetinizle iletişim kurarak ve tüm yeni iletilerinizi oradan indirerek çalışır. Bunlar PC veya Mac bilgisayarınıza indirildikten sonra e-posta hizmetinden silinir. Bu da, indirildikten sonra e-postaya yalnızca aynı bilgisayar kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir. E-postanıza farklı bir cihazdan erişmeye çalışırsanız, daha önce indirilmiş olan iletiler size sağlanmaz.

Gönderilmiş posta, e-posta sunucusunda değil PC veya Mac bilgisayarınızda yerel olarak depolanır.

Birçok İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) size POP kullanan e-posta hesapları verir.

IMAP Nedir?

IMAP(Internet Messaged Access Protocol) e-postanıza erişme, herhangi bir aygıttan gittiğiniz olanak tanır. IMAP kullanarak e-posta iletisi okurken, gerçekten indirme veya bilgisayarınızda depolama değildir; Bunun yerine, e-posta hizmetinden okumakta olduğunuz. Sonuç olarak, e-postanızı dünyanın farklı cihazlardan denetleyebilirsiniz: telefonunuzu, bir bilgisayar, bir arkadaşınızın.

IMAP yalnızca üzerine tıkladığınız iletiyi indirir ve ekler otomatik olarak indirilmez. Bu şekilde, iletilerinizi POP yönteminden çok daha hızlı bir şekilde denetleyebilirsiniz.

Bugünlük anlatacaklarım bu kadar arkadaşlar.Bir sonraki yazımda SMTP Server kurmayı anlatacağım.Herkese başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =