Virüs , Solucan , Truva Atı , Fidye Yazılımı ve Bot Arasındaki Fark Nelerdir ?

Virüs

Çalıştığı sistemde kendini kopyalar ve çalıştırıldığı yerdeki programlara bulaşıp programın bir parçası haline gelerek yayılan zararlı yazılım türüdür. Sisteminize veya dosyalarınıza zarar verir. İnternet üzerinde tıklanılan çeşitli linklerden veya indirilen programlardan bulaşabilirler. Neredeyse tüm virüsler çalıştırılacak olan dosyalara eklenir. Yani virüs zaten sistemde var olabilir. Ancak dosyayı ya da programı çalıştırana kadar etkili olmaz ve yayılmaz. Bağlı olduğu belge , yazılım , disk , dosya veya virüs içeren e-postalar ile bir bilgisayardan diğerine aktarıldığında virüs yayılır.

En çok bilinen beş virüs türü şunlardır :

  • Dosya Virüsleri: Bu tür virüsler .exe , .bat , .com gibi program dosyalarına bulaşırlar. Virüslü olan program sabit sürücüden veya ağdan çalıştırıldığında diğer dosyalara bulaşabilir. Belleğe virüs bulaştıktan sonra , virüs bulaşmamış olan tüm yürütülebilir dosyalar virüslü hale gelir.
  • Önyükleme Bölümü Virüsleri (Boot Sector): İşletim sistemindeki önyükleme dosyalarına yerleşerek bilgisayarın açılmasıyla birlikte çalışmaya başlayan virüslerdir. Çoğu DOS için yazılmıştır. Bu virüsler her zaman bellekte bulunur.
  • Ana Önyükleme Kaydı Virüsleri (Master Boot Record): Önyükleme bölümü virüsleriyle aynı şekilde disklere bulaşan bellekte yerleşik virüslerdir. Bu iki virüs tipi arasındaki fark, virüs içeren kodun bulunduğu yerdir.
  • Çok Bölümlü Virüsler: Hem önyükleme bölümüne hem de program dosyalarına bulaşır. Hafızaya yerleşir ve oradan diskteki diğer programlara da yayılır.
  • Makro Virüsleri: Word , Excel , PowerPoint gibi MS Office dosyalarına ve diğer veri dosyalarına bulaşırlar. Bu virüslerin tümü , kullanıcıların o programdaki belirli işleri otomatikleştirmesini sağlamak adına dahili programlama dilini kullanır.

Solucanlar

Solucanlar yerel sürücüde ya da ağda kendi tekrar tekrar kopyalayan programlardır. Sürekli olarak kopyalama yaptığından sistemi yavaşlatır ve meşgul eder. Bu şekilde sistemin performansını etkiler. Virüslerin aksine solucanlar bağımsız bir yazılımdır. Çoğalmak için bilgisayar programı veya herhangi bir kullanıcı eylemi gerekmez. Yayılma şekilleri genellikle ağ bağlantıları ve e-posta ekleri aracılığıyla gerçekleşir. Geliştirilmiş türdeki solucanlar hedefe zarar vermek için ransomware (fidye yazılımı) kullanabilirler.

Truva Atı

Truva atı kendini kullanıcıya faydalı bir program gibi gösterip veya gelen e-posta ekini açtırıp bu şekilde kandırarak bir programı ya da dosyayı bilgisayarına yüklemesini sağlar. Virüslerden farklı olarak kendilerini çoğaltmazlar. Programcısına sisteme erişmesini sağlamak için arka kapı (backdoor) oluşturabilir. Bilgisayara eriştiklerinde şifre , banka kartlarının bilgileri , değerli dökümanlar gibi birçok veriyi çalmayı amaçlamaktadırlar. Ayrıca dosyaları silebilir , farklı kötü amaçlı yazılımları aktif edebilir ve bilgisayarınıza ciddi ölçüde zarar verebilirler.

Fidye Yazılımı

Sisteme bulaştığında dosya , fotoğraf ve benzeri bütün verileri şifreler. Şifrelendiğinde dosyaları açamazsınız ve içerisindeki bilgilere ulaşamazsınız. Şifreleyen kişi ücret karşılığında dosyalarınızı açabileceğinizi söyleyerek fidye talep eder.

Bot

Botlar iyi ya da kötü amaçla kullanılabilirler. Genellikle işleri otomatikleştirerek insanların yapacağı hizmetleri sağlarlar. Kötü amaçla yazılan bot sistemi enfekte eder ve bilgisayar botnet ağına girer. Bu şekilde uzaktan kontrol edilerek bilgisayar üzerinden saldırı başlatabilirler. Kendi kendine çoğalabilirler. Çoğunlukla solucanın taşıdığı özellikleri taşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =