Linux Tarihi

LINUX TARİHÇESİ

Linux’a başlamadan önce özgür yazılımdan bahsetmekte fayda var.

Özgür yazılım nedir ?

Özgür yazılım kullanıcısına çalıştırma,kopyalama,dağıtma,değiştirme,geliştirme gibi özgürlükleri tanıyan yazılım türüdür.Herhangi bir sahiplik söz konusu değildir.Bir yazılımın özgür yazılım olabilmesi için4 temel özgürlüğe sahip olması gerekir.

 

Özgürlük 0:Yazılım, her türlü ihtiyaç için herhangi bir engel olmadan çalıştırılabilmelidir.

Özgürlük 1:Yazılım, her türlü ihtiyaç için herhangi bir engel olmadan değiştirilebilmelidir.

Özgürlük 2: Yazılım, istediğiniz herkesle herhangi bir engel olmadan paylaşılabilmelidir.
Özgürlük 3: Yazılım, üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra da özgürce dağıtılabilmelidir.
“Özgür Yazılım Hareketi”nin kurucusu Richard Stallman’dır.Kısaca Richard Stallman’dan bahsedelim.1953 yılında dünyaya gelmiştir.70 lerin sonu 80lerin başında MIT de yapay zeka araştırma görevlisi olmuştur.1985 te Özgürlük Yazılım Vakfını kurmuştur.

GNU nedir?

 

Unix mimarisini temel alan fakat Unix olmayan, tamamıyla özgür birişletim sistemi oluşturulmak için başlatılan bir projedir. 1990 yılına gelindiğinde, bir işletim sisteminin gerektirdiği hemen hemen tüm yazılımlara sahip olan GNU’nun bir tek eksiği vardır:Kernel(Çekirdek).GNU projesi dahilinde bir işletim sistemi çekirdeği geliştirilmektedir: GNU Hurd.

Linux nedir ?

GNU Hurd projesi ihtiyaçları karşılayacak düzeye ge lemeden, 1991 yılında Finlandiya’da bir üniversite öğrencisi olan Linus Torvalds başka bir projeye başlamıştır. Minix kullanıcısı olan ve kullandığı sistemden memnun olmayan bu öğrenci, geliştirmeye başladığı projeyi Minix e-posta listesinde duyurur.0.01 sürümünü duyurduğu projesiyle,GNU‘nun en önemli eksiği olan çekirdeğin tamamlanması için adım atmış olur.Linux, Linustan türemiş bir isimdir.Proje bir çok geliştirici tarafından büyük bir ilgi ve heyecanla karşılanır.1991’de diğer geliştiricilerin de katkılarıyla 0.02 sürümü çıkartılır.1992’de yayınlanan 0.12 sürümünden itibaren Genel Kamu Lisansı ile lisanslanır.1993 yılında GNU ve Linux kullanılarak oluşturulan ilk “dağıtım”lar ortaya çıkmaya başlar.(Slackware, Debian,vs.)Linux, günümüzde yüzlerce geliştiricinin yaptığı katkılarla ilerliyor.Güncel kararlı sürüm 4.11.6 dır.Birçok gönüllü geliştiricinin yanında, çeşitli yazılım/donanım firmaları da Linux’un geliştirilmesine katkı sağlıyor.

Dağıtım(Distribution):GNU ve Linux kullanılarak oluşturulan sistemlere “dağıtım” adı veriliyor.Günümüzde yüzlerce farklı GNU/Linux dağıtımı bulunuyor. Bu dağıtımların her biri farklı işlemci mimarilerini, farklı dilleri destekleyebiliyor.Bazı dağıtımlar uzman kullanıcıları hedeflerken bazı dağıtımlar henüz daha yeni başlamış kullanıcılara(son kullanıcılar) hitap eder.Günümüzde kullanılan bazı popüler dağıtımlar şunlardır: Ubuntu, Fedora, Debian, Slackware, ArchGentoo, Pardus…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir