Websitesine Ücretsiz SSL Etkinleştirme

SSL Nedir?

Açılımı “Secure Sockets Layer” olan SSL Türkçe anlamı ile “Güvenli Giriş Katmanı” demektir. Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması zorunlu olan bu özellik sayesinde, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedeflenmektedir. Çünkü bu özellik ile korunan sitelerde, girilen kredi kartı bilgileri ya da varsa şifre, kimlik bilgileri gibi özellikler asla üçüncü kişilerin eline geçmeyecektir. Yalnız bu sistemin çalışması için server desteği sağlayan sunucuda bir anahtar yani şifre ve sizin bu özellikten yararlanabilmeniz için de bir sertifikanız olmalıdır.

SSL sertifikası şu özellikleri barındırır :

• Sertifika sahibi kurumun unvanı
• Sertifikanın seri numarası ve son kullanma tarihi
• Sertifika sahibinin açık anahtarı
• Sertifika veren kurumun ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı) elektronik imzası

Nasıl Çalışmaktadır?

SSL sistemi ” Public Key” ya da “Private Key” olarak anılan anahtarların kullanımı ile sağlanmış bir kodlama sistemi üzerinden çalışmaktadır. Bu kodlamada iki anahtar vardır. Ve bu anahtarlar, birbirleri ile mükemmel bir uyum içerisinde çalışırlar. Öyle ki bu anahtarlardan bir tanesinin kilitlediği bir veriyi, ancak diğer anahtar açabilmektedir.

SSL tarafından yaratılan bu anahtarların, yani diğer bir deyişle şifrelerin, bir tanesi her daim sizde kalacak, diğeri de tarafınızdan sizinle bağlantı kuracak olan kişilere gönderilecektir. Bu sayede çift yönlü bir koruma altında olmanız planlanmıştır.

Dışarıdan sizin sitenize ulaşmak isteyen bir kimse, elindeki public key ile size güvenilir olduğunu kanıtlar. SSL, 40 bit veya 128 bit arasındaki bir değerde şifreleme kullanılmaktadır. Bu değer, kullanılan SSL’in türüne göre değişmektedir.

SSL Sertifika Çeşitleri (Doğrulama Türüne Göre)

1) DV (Domain Validation) SSL 

Doğrulama düzeyi düşük, sadece sunucu adını doğrulayan ve dakikalar içerisinde sağlanan sertifikalardır.(Bizim ücretsiz olarak yapacağımız sertifika bu.)

2) OV (Organizational Validation) SSL 

Sunucu adına bağlı olarak bu alan adına sahip olan firmanın bilgilerini içerir ve bu bilgilerin hepsi sertifikayı üreten firma tarafından kontrol edilerek doğrulanır. Kurum adı, kurumun faaliyette olup olmadığı, başvuruyu yapan kişinin kurumda çalışıp çalışmadığı, başvurunun kurum tarafından gelip gelmediği, başvuru yapılan alan adının sahipliğinin veya kontrolünün bu kurumda olup olmadığı ve tüm iletişim bilgilerinin doğruluğu bu tip SSL sertifikalarının üretim sürecinde tek tek doğrulanır. DV seritifikalara göre çok daha güvenlidir. Onay süreci 1-2 gün sürmektedir.

3) EV (Extended Validation) SSL

güvenlik düzeyi en yüksek olan ve sertifika sahibi firmanın fiziksel, hukuki ve ticari varlığıyla beraber çok kapsamlı kurumsal doğrulama süreçlerini sağlayan sertifikalardır. Sertifika üreticileri tarafında yapılan doğrulamaların çokluğu ve detayı sebebiyle en pahalı SSL sertifikalarıdır. Bu tür sertifikalarda kullanıcı tarayıcı üzerinde EV SSL sertifikası bulunan bir siteye bağlandığı takdirde adres çubuğunda güvenilir site niteliği taşıyan yeşil renkli bir gösterim belirir. Aşağıda EV SSL in ekran görüntüsü bulunmaktadır.

Ücretsiz Olarak SSL Nasıl Alınır ?

Ücretsiz olarak SSL almak çok kolay.Şimdi söyleceklerimi adım adım uygularsanız eğer sizinde bir SSL Sertifkanız olabilir.

    • CloudFlare’da bir hesap oluşturun.(https://www.cloudflare.com/)
    • ADD Site butonuna basıp oraya sertifikayı ekleyeceğiniz domaini yazın.
    • Planlar arasından ücretsiz olanı seçin.         
    • Karşısınıza gelen ip adresleri ve domain adresiniz doğru ise continue butonuna basarak devam edin. 
    • CloudFlare’ın site verdiği dns adreslerini kendi sitenizin dns adresleri ile değiştirin.Genellikle panelden kolay bir şekilde değiştirildiği için bu kısmı göstermedim.

   Eğer ki adımları tam olarak izlediyseniz SSL sertifikası 24 saat içerisinde  websiteniz de etkinleştirilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir